Oficjalne dane z wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie pomorskim

Po przeliczeniu wszystkich głosów z wyborów do Parlamentu Europejskiego w województwie pomorskim, jasno staje się, że Koalicja Obywatelska dominuje na politycznej scenie regionu. Zdobywając 51,06% głosów, Koalicja Obywatelska została niekwestionowanym liderem tychże wyborów.

Partia Prawo i Sprawiedliwość uplasowała się na drugim miejscu ze znacząco niższym wynikiem – zaledwie 28,07% wyborców postawiło na nią krzyżyk. Trzecie miejsce przypadło Konfederacji, która zdobyła poparcie 9,37% wyborców. Następnie znajdują się Trzecia Droga i Lewica, które otrzymały odpowiednio 5,40% i 4,65% głosów. Kolejne miejsca zajęły Bezpartyjni Samorządowcy (1,13%) oraz PolExit (0,33%). Frekwencja wyborcza w regionie wyniosła 42,61%.

Dla okręgu nr 1 największym poparciem cieszyła się Magdalena Adamowicz z Koalicji Obywatelskiej (startująca z pozycji nr 2 na liście), na którą oddano 204 207 głosów. Drugi rezultat uzyskał także kandydat Koalicji Obywatelskiej, Janusz Lewandowski, który zdobył poparcie 133 444 wyborców.

Interesujący wynik zanotował Piotr Müller, były rzecznik rządu i kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Startując z czwartej pozycji w okręgu obejmującym województwo pomorskie, Müller pokonał innych polityków z listy PiS – Annę Fotygę, Jarosława Sellina i Kazimierza Smolińskiego – stając się najprawdopodobniej jedynym kandydatem z tej listy, który zdobył mandat.