Serwis klimatyzacji samochodowej – co warto wiedzieć?

Serwis klimatyzacji samochodowej to miejsce, gdzie pracownicy kompleksowo zajmą się klimatyzacją. Klimatyzacja samochodowa niezwykle przydaje się w trakcie upałów. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo potrzebnych informacji. 

Serwis klimatyzacji – na czym polega? 

Serwis klimatyzacji polega na kilku czynnościach, jedną z nich jest sprawdzenie szczelności układu, uzupełnienie czynnika chłodniczego oraz sprawdzenie szczelności układu. Regularnie należy sprawdzać też, czy układ jest prawidłowo smarowany. Tutaj pojawia się paradoks, który polega na użytkowaniu klimatyzacji zimą. Uszczelki, które ulegają degradacji są zaprojektowane w taki sposób, by być pod wpływem czynnika chłodzącego. W momencie, gdy czynnik nie krąży szybciej niszczą się niż te smarowane. W układach klimatyzacji, które są używane przez cały rok znika mniej czynników niż w takich, gdzie głównym okresem pracy jest sezon wiosenno-letni.

Kiedy jest dobry czas na serwisowanie klimatyzacji?

Najlepszy okres na serwis klimatyzacji to ten, który poprzedza czas pracy w trudnych warunkach. W przypadku klimatyzacji trudnymi warunkami jest czas, gdy temperatura na zewnątrz różni się od tej, która ustawiona jest pożądaną temperaturę wewnątrz samochodu. Stąd prosty wniosek, który mówi, że najlepiej jest wykonywać serwis dwa razy do roku- wiosną oraz jesienią. W momencie, gdy klimatyzacja używana jest przez cały rok, jedna z wizyt jest formalnością. W momencie kiedy okaże się, że czynnik klimatyzacji nie wymaga uzupełnienia bądź uzupełnić trzeba niewielką część, może to być dla nas dobra wiadomość.

Po trudnym sezonie letnim prawdopodobnie będzie trzeba uzupełnić środek smarujący sprężarkę klimatyzacji, która w nowoczesnych samochodach może pracować ze zmienną wydajnością, natomiast latem działa na pełnych obrotach.

Serwis klimatyzacji samochodowej – co jeszcze warto wiedzieć?

Układ klimatyzacji samochodowej służy przede wszystkim do chłodzenia wnętrza pojazdów w gorące dni, a w wilgotne osusza powietrze w środku samochodu. Takie działanie zapobiega zaparowywaniu szyb. Klimatyzację trzeba używać co najmniej przez dwa tygodnie w okresie zimowym. Poza tym układ, który jest przez długi czas nieużywany, może przyspieszyć proces starzenia gumowych uszczelnień. To może spowodować powstanie nieszczelności układu oraz ubytków czynnika roboczego.

Na portalu Motointegrator.com znajdą Państwo wszystkie potrzebne informacje dotyczące usług motoryzacyjnych, a w szczególności serwisu klimatyzacji.

Zakres usług wchodzący w serwis klimatyzacji

W skład usług serwisów wchodzi kilka czynności. Jedną z nich jest kontrola szczelności całego układu, odgrzybianie układu, dezynfekcja wnętrza pojazdu. Kolejnymi zadaniami są kontrola oraz uzupełnienie stanu oleju w sprężarce klimatyzacji. Serwisy zalecają, by wymieniać filtry kabinowe oraz filtry osuszacza. Poza tym do dobrej pracy potrzebna jest kontrola stanu parownika, konserwacja układu klimatyzacji oraz napełnianie układu czynnikiem chłodzącym.

Sprawna klimatyzacja – ma wpływ na zdrowie

Wpływ klimatyzacji na zdrowie pasażerów jest naprawdę duży. Dzięki temu, że z klatek wentylacyjnych wylatuje odpowiednie powietrze, które jest wolne od bakterii, wirusów i grzybów ludzie są zdrowsi. Dobra klimatyzacja pozwala na uniknięcie wielu chorób układu oddechowego. Sprawna klimatyzacja ma też wpływ na zmęczenie kierowcy. Jeśli nie chłodzi się wnętrza samochodu w odpowiedni sposób, to prowadzącemu chce się bardziej spać i czuje się znużony. Potrzebne informacje można uzyskać na https://motointegrator.com/pl/pl/uslugi/168-serwis-klimatyzacji-samochodowej.