Sobotnia przysięga nowych żołnierzy w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce

W minioną sobotę, w ramach uroczystości odbywającej się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej zlokalizowanym w Ustce, 94 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło swoje przysięgi. Wielkie zaangażowanie i poświęcenie wykazali ci młodzi ludzie, decydując się na ten krok.

Komandor Grzegorz Okuljar, będący dowódcą Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej imienia admirała floty Józefa Unruga w Ustce, miał zaszczyt przyjąć przysięgi od nowych żołnierzy. W trakcie ceremonii, dowódca nie tylko docenił wysokie zaangażowanie tych mężczyzn, ale także ich imponujące wyniki uzyskane podczas szkolenia podstawowego. Z uwagi na ich osiągnięcia, wręczył im specjalne listy gratulacyjne.

Przysięga jest symbolicznym zakończeniem etapu szkolenia podstawowego dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, które trwa dokładnie 27 dni. W tym czasie ochotnicy mieli możliwość nauczenia się nie tylko podstaw posługiwania się bronią, ale także zasad musztry oraz regulaminów wojskowych.

Pomysł wprowadzenia nowego rodzaju dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zrodził się w oparciu o Ustawę o obronie Ojczyzny, która została uchwalona w kwietniu 2022 roku. Teraz przed tymi młodymi żołnierzami stoją trzy możliwości wyboru dalszej drogi.