For Gerharda – żywe muzeum w Świnoujściu

Jest niewiele takich miejsc w Europie, w których na własnej skórze można poczuć się jak żołnierz przenosząc się w czasie. Zwiedzanie jest zorganizowane w szczególny sposób, ponieważ każdy turysta przechodzi przyspieszone szkolenie wojskowe pod okiem pruskiego żołnierza, jednocześnie poznając historię fortu i przechodząc kilka prób, które sprawdzają zdolność do służby wojskowej.

Fort Gerharda jako atrakcja turystyczna

Jest to najlepiej zachowana forteca powstała w połowie XIX wieku. Fort miał bronić wejścia do portu na wschodnim brzegu cieśniny rzeki Świny. Zbudowano go na planie pięcioboku tak jak wszystkie fortyfikacje w tamtym czasie. Dziś można go zwiedzać na własną rękę lub skorzystać z możliwości „szkolenia wojskowego”. W forcie znajdują się ciekawe miejsca takie jak byłe składowiska broni, do których można wejść lub Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym znajdują się wspaniałe okazy broni i mundurów z XIX wieku. Znajduje się tu ponad 3000 ciekawych eksponatów, które mogą podziwiać mali i duzi turyści.

Fort Gerharda w czasach swojej świetności był prawdziwą wojskową fortyfikacją, dziś turyści mogą zobaczyć w jaki sposób odbywały się wojskowe czynności i jakie fort pełnił funkcje.

Latarnia morska w Świnoujściu

Niedaleko fortu znajduje się największa w Polsce latarnia morska o wysokości 64,8 metra, na którą można wejść krętymi, długimi schodami. Każdy, kto pokona 308 stopni będzie mógł podziwiać piękny widok na Morze Bałtyckie, rzekę Świnę i miasto Świnoujście. Wspaniała konstrukcja przyciąga wielu turystów. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Świnoujścia.