Bezprawne przekroczenie granicy przez obywateli Turkmenistanu – interwencja Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Ustce

W mieście nadmorskim Ustka, funkcjonariusze służący w Morskim Oddziale Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli, którzy nielegalnie wkroczyli na terytorium Polski. Osoby te pochodziły z Turkmenistanu i teraz, w ciągu najbliższych 15 dni, będą musiały opuścić nasze państwo.

Zatrzymanie dwóch Turkmenów miało miejsce o poranku w czwartek, podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez strażników granicznych z Morskiego Oddziału. Jak informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy szefa Morskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Gdańsku, podczas kontroli okazało się, że cudzoziemcy nie mają przy sobie prawidłowych dokumentów do przekroczenia granicy. Bez wymaganych wiz, niezgodnie z przepisami, wtargnęli na terytorium Polski. Ciekawostką jest fakt, że jeden z nich przedostał się do naszego kraju przez Niemcy, a drugi przez Czechy.

Po przeprowadzeniu odpowiednich czynności administracyjnych w placówce Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Ustce, obywatelom Turkmenistanu postanowiono wydać decyzję o zobowiązaniu do powrotu. Zgodnie z nią, zatrzymani mają 15 dni na opuszczenie terytorium Polski. Dodatkowo, nałożono na nich roczny zakaz wjazdu nie tylko do naszego kraju, ale również do innych państw należących do strefy Schengen – dodaje rzecznik.