Innowacyjna jednostka CTV w Ustce – przyszłość morskich farm wiatrowych

Dnia 22 września, piątkowego poranka, Jacek Maniszewski, burmistrz usteckiego miasta, wraz z liczącymi się osobistościami ze świata rybaków, pracowników stoczni oraz portu, miały niepowtarzalną możliwość zapoznania się z nowoczesnym statkiem CTV. Statek ten przybył do nabrzeża Władysławowo, miejsca, które firma RWE widzi jako idealne do przyszłych działań serwisowych.

Kompania RWE, znanego dostawcy energii, ma w planach skorzystanie z portu w Ustce jak z bazy do operacji serwisowych. To właśnie tutaj mają odbywać się działania związane z F.E.W. Baltic II – pierwszą farmą wiatrową na morzu wprowadzoną przez RWE na polskim fragmencie Morza Bałtyckiego.

Podczas prezentacji dla urzędników miasta Ustka, RWE we współpracy z FRS Windcat Polska pokazały Hydrocat 55 – innowacyjny statek do transportu załogi (CTV). To jedna z pierwszych tego typu jednostek na świecie, która jest napędzana dwiema odmiennymi formami energii. Wykorzystuje paliwo żeglugowe MGO, ale jest także zdolna do wykorzystywania wodoru jako alternatywnego źródła napędu. Taka metoda zasilenia otwiera drogę do znacznego zmniejszenia emisji CO2.