Latarnia Morska w Ustce – co warto o niej wiedzieć?

Ustka jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów miejscowości nadmorskich w naszym kraju. Nie ma nic w tym dziwnego, ponieważ miasto ma sporo do zaoferowania, a podróżni z pewnością nie będą się tam nudzić. Jedną z popularnych atrakcji Ustki jest Latarnia Morska, która robi wrażenie na odwiedzających.

Co trzeba wiedzieć o latarni morskiej w Ustce?

Historia Latarni Morskiej w Ustce sięga lat 70. XIX wieku, kiedy to postawiono na miejscu obecnej latarnii 11 metrowy maszt, na szczycie którego zamontowano lampę naftową. Konstrukcja ta wynikała z trudnego dostępy do portu, ale maszt z lapą naftową dawał wówczas światło koloru czerwonego, o zasięgu 6 Mm.

Latarnia Morska w kształcie, jaki znamy ją dziś, została wzniesiona 1892 roku, czyli dwie dekady po zamontowaniu masztu z lampą naftową. Konstrukcja, jak na tamte czasy, była bardzo zaawansowana, ponieważ wysokość wieży sięgała 19,5 metrów. Co więcej, Latarnia zachwycała również swoim wyglądem i budzi podziw do dziś. Wszystko dzięki dużej liczbie gzymsów, daszków oraz kilkunastu okien, które mają różny kształt. Zasięg światła Latarnii zwiększono trzykrotnie, i sięgał on 18 Mm.

Początkowo czerwone światło, które świeciło z latarnii od lat 70. XIX wieku, zamieniono w 1904 roku na białe i przerywane. Mimo burzliwych czasów podczas I i II wojny światowej, Latarnia Morska w Ustce nie została uszkodzona. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku do latarnii znów weszli pracownicy i wznowi jej działanie. Do dziś budowla przetrwała, bez znaczących zmian i jest symbolem długowiecznej historii miasta oraz regionu.

Dziś Latarnia Morska w Ustce nie jest dozorowana

W 2010 roku zakończyła się w niej służba ostatnich latarników. Obecnie turyści mogą zwiedzić latarnia, która jest udostępniona dla podróżnych.