Ruiny kościoła w Trzęsaczu – podstawowe informacje

Trzęsacz jest miejscowością nadmorską, znajdującą się nieopodal Pobierowa, w województwie zachodniopomorskim. Jest to wieś znana przede wszystkim z jednego zabytku – ruin gotyckiego kościoła. Został on zbudowany na przełomie XIV i XV w., początkowo około 2 kilometry od brzegu morza, jak to zwykle bywało, pośrodku wsi. Morze stopniowo podmywało wybrzeże, aż do roku 1868, kiedy krawędź kościoła dzielił 1 metr od zbocza.

Trzęsacz – jak kościół wygląda dzisiaj?

Proces postępował. W roku 1891 fale morskie dotarły do kościoła. W kolejnym roku runęła ściana północna i północno-wschodnia. W kolejnych latach woda zniszczyła kolejne fragmenty budynku. Stopniowo zrywane były kolejne ściany, aż do 1994 r. kiedy runęła część ściany południowej. W tamtym momencie władze lokalne zdecydowały się zadbać o ten nietypowy zabytek. Wybudowano specjalną konstrukcję chroniącą, już wtedy ruiny budowli.

Dlaczego warto odwiedzić Ruiny kościoła w Trzęsaczu?

Ruiny kościoła leżące w bardzo bliskiej odległości od brzegu morza, są widokiem niezwykle interesującym. Jeśli podróżujemy w tamte rejony, z pewnością będziemy w okolicy platformy widokowej w Trzęsaczu. Ruiny leżą blisko niej Jest to ciekawy zabytek nie tylko dla osób interesujących się architekturą sakralną, ale dla wszystkich podróżujących nad morze. Ściana budynku ukryta jest w pięknych zaroślach klifu i daje niesamowite świadectwo historii, a także pokazuje działanie natury.

Kiedyś budynek znajdował się w centrum wsi, dzisiaj jest praktycznie na brzegu morza. Warto się jednak pospieszyć. Jeśli działania natury będą postępować, może okazać się, że konstrukcja nie wytrzyma i ruiny zostaną tylko w naszej pamięci.