Starożytna tajemnica Gór Sowich w Polsce

Góry Sowie, wspólnie z górami Świętokrzyskimi, są uznawane za najstarsze tereny górskie w kraju. Skonstruowane z prekambryjskich gnejsów, te pasma górskie są widziane przez wielu jako najstarsze nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Ich wiek szacowany jest na 2,5 miliarda lat.

Znajdują się one w środkowej części Sudetów na Dolnym Śląsku, z odległości około 80 kilometrów na południowy zachód od Wrocławia i około 30 kilometrów na południowy wschód od Wałbrzycha. Te dwa miasta, Wrocław i Wałbrzych, są głównymi miejscami przesiadkowymi dla osób podróżujących do Gór Sowich. Najwyższym punktem tego masywu górskiego jest Wielka Sowa (1015 metrów n.p.m.), która jest uwzględniana jako część Korony Gór Polskich.

Podczas drugiej wojny światowej, nazistowskie Niemcy prowadziły na obszarze Gór Sowich wiele operacji owianych tajemniczością. Przez ten okres prowadzono budowę serii kompleksów o wspólnej nazwie „Riese”, czyli „Olbrzym”. Głównym celem było stworzenie podziemnego miasta wojskowego, które miało służyć jako potężna strategiczna baza. Dzisiaj te struktury są zawiłym labiryntem korytarzy, tuneli, wind, dróg i infrastruktury kolejowej. Budowa kompleksu „Riese” trwała aż do ostatnich dni wojny, jednak nigdy nie została zakończona, pozostawiając za sobą mnóstwo podziemnych budowli opuszczonych na różnych etapach konstrukcji.