Biblioteka w Duninowie gościła polskiego olimpijczyka i boksera, Kazimierza Adacha

W gminnej bibliotece w Duninowie odbyło się fascynujące spotkanie z niemal legendą sportu – Kazimierzem Adachem. Adach, polski olimpijczyk i utytułowany bokser, który swój dom rodzinny ma w Ustce a obecnie mieszka w Pęplinie, okazał się być równie barwnym mówcą jak sportowcem.

Zdaniem Zbigniewa Podolaka z Centrum Kultury Gminy Ustka, Kazimierz Adach przeprowadził dla zgromadzonych w bibliotece gości prawdziwe show w postaci żywej lekcji historii polskiego sportu. W swoim dorobku bokserskim posiada zarówno brązowy medal zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, jak i trzykrotne mistrzostwo Polski oraz trzykrotne wicemistrzostwo. Jego kariera obejmuje także udział w Mistrzostwach Świata i Europy, a także dziesięć reprezentacji Polski w międzypaństwowych meczach bokserskich.

Kazimierz Adach to wyjątkowa osobowość nie tylko ze względu na swoje osiągnięcia sportowe. Jego imponujący bilans to 309 walk, z czego 275 wygranych, 6 zremisowanych i jedynie 28 przegranych.

Poza karierą sportową, Adach poświęcił wiele lat pracy społecznej na rzecz boksu w Słupsku. Jako prezes klubu „Czarnych Słupsk” przez kilkanaście lat przyczynił się do utrzymania i rozwoju tego zasłużonego dla polskiego sportu stowarzyszenia, nawet w trudnych czasach kryzysu. Jego umiejętności trenerskie potwierdziła zdobycie mistrzostwa Polski przez klub w 1990 roku, któremu przewodził.