Współpraca

Współpraca partnerska pomiędzy Ustką i ukraińską Bojarką

W środę 21 grudnia umowę o partnerskiej współpracy miast podpisał burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz Burmistrz Bojarki Oleksandr Zarubin. Uchwałę w tej sprawie podjęto już w listopadzie, a wszystkie ostatnie spotkania przedstawicieli samorządów odbywały się zdalnie. 

Miasta nawiązały ze sobą dobre relacje po wybuchu wojny na Ukrainie, kiedy to do Ustki przybyły dzieci i opiekunowie z tamtejszego domu dziecka. Grupa 150 maluchów z opiekunami zamieszkiwała w pierwszej kolejności ośrodek wypoczynkowy Radość, następnie natomiast przeniosła się do Posejdona. W pomoc dla uciekających przed wojną dzieci zaangażowali się zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy i instytucje. 

Samorząd z Bojarki odwiedził Ustkę oraz burmistrza w czerwcu 2022 roku. Każde kolejne spotkanie przedstawicieli odbywało się zdalnie. Ponadto we wrześniu przywitać w naszym nadmorskim mieście mogliśmy dzieci z Bojarki, które w czasie wojny pozostały na Ukrainie. 

W środę miasta oficjalnie podpisały ze sobą umowę o partnerskiej współpracy miast. Jak podaje Eliza Mordal Rzecznika Ratusza w Ustce, zawarta umowa pozwoli na realizację wspólnych działań w różnych dziedzinach m.in. takich jak edukacja, kultura, nauka, ochrona środowiska, czy turystyka.