Zmniejszenie liczby turystów w Ustce zauważalne pomimo wzrostu wpływów z opłaty uzdrowiskowej

Pomimo tego, że Ustka jest jednym z najpopularniejszych kurortów, zauważalna jest znacząca spadająca tendencja w liczbie odwiedzających. Z danych dostarczonych przez Centrum Informacji Turystycznej wynika, że w tym roku liczba turystów zmalała o około 25 procent w porównaniu do ubiegłego roku.

Agata Sobiczewska, która pełni funkcję dyrektora Lokalnej Organizacji Turystycznej Ustka i Ziemia Słupska, zasugerowała, że na spadek popularności kurortu między innymi miała wpływ niekorzystna pogoda. Pani Sobiczewska podkreśliła, że deszczowe dni zniechęcają turystów do spędzania czasu nad morzem: – Brak słońca bardzo wpływał na atmosferę w naszym mieście. Co więcej, ogólna sytuacja ekonomiczna również może mieć wpływ na zmniejszenie liczby turystów. Ludzie są bardziej ostrożni i zastanawiają się dwa razy zanim zdecydują się na wyjazd wakacyjny – tłumaczyła.

Interesujące jest to, że mimo zmniejszonej liczby gości, wpływy do budżetu miasta z tytułu opłaty uzdrowiskowej znacznie wzrosły. Informacje na ten temat przekazała Eliza Mordal, rzeczniczka prasowa usteckiego ratusza: – Do 31 sierpnia wpływy z tego źródła przekroczyły 2 miliony złotych. Jest to o 300 tysięcy złotych więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że mieliśmy więcej turystów. Po prostu opłata uzdrowiskowa została podniesiona i jest lepiej egzekwowana – wyjaśniła pani Mordal.