Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła śledztwo dotyczące śmierci 12-letniej Ukrainki z Ustki

Śledztwo przeprowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku odnośnie tragicznego zgonu 12-letniej Kateryny H., pochodzącej z Ukrainy i mieszkającej w Ustce, zostało oficjalnie zakończone. Dochodzenie nie wykazało, że błąd lekarski miał wpływ na śmierć dziewczynki.

Marzena Muklewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, udzieliła informacji na temat wyniku śledztwa. Zapewniła, że proces badania sprawy dotyczącej potencjalnego narażenia niepełnoletniej na bezpośrednie ryzyko utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu, a następnie jej nieumyślnej śmierci, został zamknięty. Powodem był brak dowodów wskazujących na łamanie prawa. Dodatkowo zaznaczyła, że decyzja ta jest już ostateczna i prawomocna.

Tragiczny incydent miał miejsce 7 marca 2023 roku. Kateryna H., która była częścią rodziny uchodźców z Ukrainy, mieszkała przy ulicy Legionów w Ustce. Pomimo interwencji wszystkich dostępnych służb i wielogodzinnej próby reanimacji, nie udało się uratować jej życia. Diagnoza lekarza, który wcześniej opiekował się dziewczynką, wskazywała na niewydolność krążeniowo-oddechową jako przyczynę zgonu. Natomiast po przeprowadzonej sekcji zwłok, biegły medycyny sądowej stwierdził, że przyczyną śmierci Kateryny H. była „sercopochodna niewydolność krążenia na tle zmian chorobowych w mięśniu serca”.