Ustka doczekała się środków na modernizację historycznej Czerwonej Szopy

Właśnie nadeszły dobre wieści dla miasta Ustka – uzyskano fundusze na przebudowę starej bazy ratownictwa morskiego, popularnie nazywanej Czerwoną Szopą. Na razie do dyspozycji jest ponad 391 tysięcy złotych, ale oczekuje się dodatkowego wsparcia w wysokości ponad 2,6 miliona złotych.

Przez ostatnie kilka lat głośno mówiono o potrzebie remontu Czerwonej Szopy w Ustce. Miasto zostało właścicielem obiektu po przejęciu go od starostwa słupskiego. Teraz, po długim czasie oczekiwania, pojawiły się środki finansowe na ten cel.

Eliza Mordal, rzeczniczka prasowa usteckiego ratusza, przekazała radosną nowinę: „Ustka uzyskała 361 560 złotych z ministerialnego programu Promesa dla Kultury, które zostaną przeznaczone na remont i modernizację Czerwonej Szopy.” Rzeczniczka podkreśliła również, że ta inwestycja ma duże szanse na dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych. Wniosek o dofinansowanie w kwocie ponad 2,6 miliona złotych został już złożony, a decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w bieżącym roku.

Z zaplanowanych środków unijnych na renowację tego zabytkowego obiektu mowa było już we wrześniu 2023 roku, podczas zawierania porozumienia z marszałkiem województwa dotyczącego Funduszy Europejskich dla Pomorza. Natomiast już przyznane środki od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego miasto Ustka zamierza przeznaczyć na wkład własny w tej inwestycji.